استخر موج طلایی با تخفیف ویژه

چرا شنا یاد نمیگیرم؟ آموزش شنا اصولی2023

آموزش شنا اصولی

در این مقاله می خواهیم راجع به این موضوع و آموزش شنا اصولی برایتان بگوییم پس تا انتهای مقاله همراهمان در وبلاگ استخر موج طلایی باشید. شاید برای شما نیز سوال باشد چرا برخی افراد فکر می کنند که شنا یاد نمی گیرند و از آن می ترسند. دائما میپرسند چرا شنا یاد نمیگیرم؟

ابتدا بهتر است کمی با مزایای شنا کردن و آموزش شنا اصولی برایتان بگوییم. شنا از جمله ورزش هایی است که فشار را از روی ستون فقرات کاهش می دهد. همچنین عضلات را به حرکت می اندازد و می توان با استفاده از آن عضلات را پرورش داد. شنا باعث افزایش کارکرد قلب و ماهیچه ها نیز می شود. بیشتر بدانید: اصول شنای حرفه ای

آموزش شنا اصولی

کالری‌سوزی این ورزش نیز زیاد است و همچنین از کم خطر ترین ورزش ها محسوب می‌شود. با انجام این ورزش می توان انرژی مثبت را افزایش داد، اما برای یادگیری و انجام این ورزش باید به استخر مراجعه کرد و ترس و تبلی را کنار بگذارید.

آیا ورزش شنا و آموزش شنا اصولی نیز می تواند باعث ایجاد خطرات شود؟

آموزش شنا اصولی زیر نظر یک مربی کاربلد و با تجربه در استخری استاندارد به هیچ عنوان نمی تواند باعث ایجاد خطر برای فرد شود. اما اگر این ورزش به شیوه های درست انجام نشود و هم چنین محیطی که برای آن تعیین می شود از نظر بهداشتی مناسب نباشد می تواند خطرات جدی برای فرد ایجاد کند. برای اینکه با اصول و قوانین این ورزش آشنا شوید، حتما باید از یک مربی زبده کمک بگیرید.

حتما بخوانید: آموزش شنا کرال سینه و کرال پشت

همانطور که گفتیم شنا به تنهایی باعث آسیب به فرد نمی شود. هم چنین استخری که برای انجام این ورزش و تمرین آن انتخاب می کنیم باید شرایط مطلوب را داشته باشد. به طور مثال اگر PH آب بیشتر از حد مجاز باشد دچار سوزش چشم یا پوست خواهد شد. همچنین اگر استخر تهویه مناسبی نداشته باشد ممکن است در اثر استنشاق کلر فرد دچار مشکلات تنفسی شود.

آبی که در استخر استفاده می شود باید عاری از باکتری ها، قارچ ها، و ویروس ها و انگل ها باشد. اگر به دنبال یک استخر تمیز با مربی خوب جهت آموزش شنا و یادگیری اصولی شنا هستید.  حتما به استخر موج طلایی سر بزنید.

آموزش شنا اصولی چه قواعدی دارد؟

همانطور که گفته شد شنا از جمله ورزش هایی که باعث تناسب اندام و همچنین افزایش سلامتی می شود. در سراسر کشور استخر های زیادی وجود دارند. اما برای آموزش شنا اصولی باید استخر استانداردی را انتخاب کنید. یکی از معیارهای استخر استاندارد ابعاد و عمق استخر می باشد. برای آموزش شنا اصولی باید فضای کافی برای یادگیری وجود داشته باشد.

بخش دیگر که برای آموزش شنا اصولی باید درنظر داشته باشید اعتماد به مربی است. مربی ضمن آموزش های لازم متعهد می گردد که برای افراد که می خواهند شنا یاد بگیرند مشکلی ایجاد نشود پس مراقبت های لازم را انجام می دهد. افرادی که می گویند چرا شنا یاد نمیگیرم؟ اعتماد لازم به مربی را ندارند و بدون اعتماد به مربی و گوش ندادن به حرف های او مسلم است که شنا یاد نمیگیرید. پس ترس ها را کنار گذاشته و دقیق به کارها و حرف های مربی شنا گوش دهید. تجربه لاغری با استفاده از آموزش شنا اصولی نیز انگیزه ای برای غلبه به ترس از آب است.

بهترین استخر آموزش شنا در شرق تهران

همانطور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد می توان با استفاده از ورزش شنا بدن را فرم داد. میزان و مدت شنا کردن نیز حائز اهمیت می باشد. برای کالری سوزی و همچنین لاغری می توانید از طریق این ورزش اندامی زیبا داشته باشید. بهترین استخر برای آموزش شنا در شرق تهران برای آموزش شنا به صورت حرفه ای آموزش شنا موج طلایی را بخوانید.

دو بخش مهم آموزش شنا اصولی چیست؟

آموزش شنا اصولی قواعدی دارد که مهم ترین آن ها به دو بخش اصلی تقسیم می شود. یکی مربی خوب و زبده و دیگری انتخاب استخر مناسب و استاندارد است. اینکه چرا یک فرد شنا یاد نمیگیرد به عوامل مختلفی برمیگردد که مهم ترین عامل ترس از غرق شدن در آب و عدم اعتماد به مربی است.

اگر در ذهن خود این نکته را یادآوری کنید که مربی مسئول است و متعهد شده تا از افراد مبتدی ای که در کلاس حضور دارند مراقبت می کند دیگر نگرانی و ترسی باقی نمی ماند. در این حالت است که دیگر کسی نیست که نتواند شنا را یاد بگیرد. بیشتر بدانید: آموزش شنا قورباغه

چرا شنا یاد نمی گیریم؟

همانطور که می دانید یکی از ورزش هایی که حتی توسط پیشوایان دینی ما توصیه شده یادگیری شنا است که نه تنها به عنوان ورزشی مفرح و سلامت بخش محسوب می شود بلکه یک مهارت ورزشی مهم برای قرار گرفتن در موقعیت های مرتبط نیز می باشد.

جالب است بدانید که با وجود لذت و سلامت خاصی که شنا به همراه دارد درصد افراد ماهر و یا حتی مبتدی در این زمینه رقم پایینی است چرا که کسب مهارت در هر رشته ای اعم از: ورزشی یا هنری و… در کنار علاقه و استعداد ذاتی به آموزش اصولی، تمرین و تکرار نیاز دارد.

اگرچه ممکن است تعداد زیادی از افراد به طور مبتدی و در حد تفریحی شنای معمولی را بلد باشند اما لازم است که این ورزش را اصولی و حرفه‌ ای‌ تر بیاموزیم تا به هنگام قرار گرفتن در شرایط سخت شنا و یا مواقع خطر بتوانید با مهارت در راستای لذت و حفظ سلامت خود شنا کنید.

دلایل یاد نگرفتن شنا

با توجه به اینکه اغلب افراد علاقه زیادی به لذت استفاده از ورزش های آبی به خصوص در فصول گرم سال را دارند و همچنین بر مزایای شنا در راستای سلامت و تناسب اندام واقف هستند اما همچنان در یادگیری این ورزش مفرح و مفید دچار تردید و ناتوانایی هستند که این خود می ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

فارغ از مسئله استعداد ذاتی که در هر فردی به شکلی نمایان می شود دلیل اصلی عدم یادگیری شنا در اغلب افراد ترس و  نداشتن اعتماد به نفس و اعتماد به مربی آموزشی می باشد. اگر قصد یادگیری اصولی و آسان شنا را دارید ابتدا لازم است که ترس و ضعف را از خود دور کنید و سپس با انجام ترفندهای زیر به یادگیری شنا بپردازید.

کلیک کنید و ببینید واقعا آسان ترین نوع شنا چیست؟

جدا از مسئله ترس و عدم اعتماد به مربی، که در زمینه آموزش شنا نسبت به سلامت و ایمنی شاگردان خود متعهد و مسئولیت پذیر است؛ مسئله دیگری که سبب می شود اغلب افراد در یادگیری شنا جسارت نداشته باشند یا در انجام آن با شکست روبرو شوند انتخاب فضای آموزشی و استخر نامناسب است. این مسئله مهم ترین ملاک در یادگیری شما محسوب می شود و اگر نتوانید استخری با ابعاد، عمق و شرایط مناسب را انتخاب کنید قطعاً در یادگیری شنا دچار مشکل خواهید شد.

موارد مهم در یادگیری شنا

کسب مهارت و یادگیری هر فن و هنر ورزشی و… نیازمند رعایت کردن یک سری از قواعد اولیه یا تکنیکی است که در اینجا به چند مورد از اقدامات مهم جهت یادگیری شنا اشاره می کنیم.

 1. غلبه بر ترس: ترس از غرق شدن حتی برای برخی از افراد فوبیای آب ایجاد می کند. اگر استخر استاندارد، مربی زبده و نکات ایمنی فراهم باشد ترس بی مورد است. باز هم جهت احتیاط تنهایی شنا نکنید، هرگز در آب های جاری به دنبال یادگیری شنا نباشید و از آب های عمیق و مواج دوری کنید.
 2. شناور شدن: با کمک لبه های استخر یاد بگیرید که حداقل نصف بدن را روی آب معلق نگهدارید. این کار با ریلکس کردن و آزاد کردن ماهیچه ها انجام می شود. بعد از کسب تجربه اولیه سعی کنید به حالت صلیبی یا T رو به شکم یا به پشت روی آب شناور شوید.
 3. یادگیری بازدم: سعی کنید در آب های کم عمق نفس گیری و شنای زیر آب را هم تمرین کنید این یک مهارت عاملی مهم در یادگیری و شکست ترس از غرق شدن است. بهتر است این تمرین را تا زمان کسب تجربه لازم در آب های کم عمق انجام دهید.
 4. عدم وحشت: حتی اگر در شرایط ترس و خطر قرار گرفتید دست و پا زدن و بلعیدن وحشت زده هوا راه نجات نیست. سعی کنید با حفظ خونسردی تنفس منظمی داشته باشید و با شل کردن ماهیچه ها خود را روی سطح آب و به پشت معلق کنید.
  پیشنهاد میکنیم حتما شناور ماندن بر روی آب را کلیک کنید و یاد بگیرد.

حرکات مهم در یادگیری شنا

لازم از در کنار حفظ خونسردی و دقت به توصیه های مربی، برخی از حرکات را با تمرین و تکرار به درستی و با مهارت یاد بگیرید و فراموش نکنید بهترین مربی خود شما هستید.

مورد اول: سعی کنید تکنیک های پا زدن در آب را با تمرین مداوم فرا بگیرید. ابتدا ضربه زدن است یعنی همانطور که در آب دراز کشیده اید با نوک انگشتان و انعطاف مچ به آب ضربه بزنید. مورد بعدی حرکت شلاقی است یعنی از باسن تا انگشتان را خشک نگهدارید و با تا کردن 90 درجه زانو پاها را بلند کرده و به حالت نیم دایره و محکم به آب برگردانید. حرکت سوم نیز دوچرخه است که برای تعادل به هنگام ایستادن در آب باید یاد بگیرید.

مورد دوم: سعی کن با یادگیری شنای کرال از سطح مبتدی خارج شوی و کسب این روش به شما جسارت کافی در شنا را می دهد. ابتدا کرال پشت را تمرین کنید و پس از کسب تجربه کافی به شکم روی آب معلق شوید و با ضربه پا و حرکت خزیدن دستها کرال سینه را نیز یاد بگیرید. البته یادگیری کرال بغل و شناهای پیشرفته هم خالی از لطف نیست.

بیشتر بدانید: آموزش شنا در خشکی

تکنیک های مهم یادگیری شنا

پس از اینکه اصول اولیه و مهارت نسبی در حفظ تعادل و شنای سطحی را یاد گرفتید لازم است که با کسب تکنیک های پیشرفته تر سطح مهارت خود در یادگیری شنا را ارتقا دهید؛ برخی از این تکنیک ها شامل موارد زیر می باشند.

 1. ایستادن در آب با حرکت دوچرخه پاهاو برگشتن از عمق آب به سطح را با کمک دست ها یاد بگیرید.
 2. با اطمینان از عمق آب مهارت شیرجه زدن مبتدی و سبب حرفه ای تر را کسب کنید.
 3. با شنا در رودخانه های ایمن مهارت شنا در آب ها آزاد و مواج را یاد بگیرید.
 4. اصول رسیدن به لب ساحل یا رودخانه در آب های جاری را بیاموزید.
 5. با حفظ خونسردی روش خارج شدن از جریان های تند و شدید آب را یاد بگیرد.

آموزش شنا برای کسانی که از آب میترسند

اینها اصلی ترین مسائلی است که می تواند از شما یک شناگر ماهر بسازد و لازم است بدانید که ترس از غرق شدن اولین عامل شکست شما در یادگیری شنا است. البته استخرهای استاندارد، بهداشتی، مربی مجرب و شرایط ایمنی استخر و کادر آموزشی نیز بر زمان و نحوه یادگیری شما تاثیر بسزایی دارند.

اطلاعات بیشتر: استخر در بارداری

به طور خلاصه اصول یادگیری شنا به مجموعه اصول و روش‌هایی گفته می‌شود که در فرایند آموزش و یادگیری شنا باید رعایت شود. این اصول شامل موارد زیر است:

1- آموزش ایمن و صحیح: برای یادگیری شنا، باید در آب ایمن و صحیح حرکت کرد. این شامل استفاده از تجهیزات ایمنی و احترام به قوانین و مقررات است.

2- تقویت استقامت و قدرت: برای بهبود عملکرد در شنا، باید استقامت و قدرت بدنی خود را تقویت کنید. تمریناتی مانند شنا، ورزش‌های قدرتی و کار با وزن‌های سنگین می‌توانند به تقویت بدن کمک کنند.

3- تمرین به صورت منظم: برای بهبود تکنیک شنا و به دست آوردن پیشرفت در این رشته، تمرین باید به صورت منظم و مداوم انجام شود.

4- به کار بردن تکنیک درست: برای یادگیری شنا، باید تکنیک درست را به کار برد. این شامل به کار بردن تناسب درست بین حرکات دست و پا، رعایت تنفس صحیح و استفاده از تکنیک‌های جانبی مانند تکنیک درست فرار از آب است.

5- ارتقای تمرکز و تمرین روی مهارت‌های دشوار: برای بهبود در شنا، باید بر تمرکز و مهارت‌های دشوار مانند حرکات پیچیده و تکنیک‌های پیشرفته تمرکز کرد.

6- تعامل با مربی: در این رشته، مربیان می‌توانند به شما در بهبود تکنیک و عملکرد کمک کنند. بنابراین، تعامل موثر با مربی و بهره‌گیری از نکات و توصیه‌های ایشان می‌تواند در بهبود عملکرد شما مؤثر باشد.

2 پاسخ

 1. آخ آخ این مشکل منه که فکر میکنم شنا سخته. اما میخوام دیگه یادش بگیرم و ازش نترسم. ممنون از مقاله خوب و مفیدتون

  1. ممنون از نظر ارزشمندتان باربرد عزیز، خیلی خوشحالیم که مطالب برایتان مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *